Nasıl zayıflayabilirim?


Reklamlar

Merhabalar. Ben 24 yasinda, 1,60 boyunda,
57 kiloyum. Sabah kahvaltimi yapip, öglen yemegimi saat 15:00`de yiyiyorum. Aksamlari meyve yiyiyorum. Bu dogru bir beslenme mi? Tesekkürler.

Cevap: Son derece yanlış ve yetersiz bir beslenme şekli. Öğün sayısını ikiye düşürmüşsünüz. Bu ana öğünün en az üç olması gereklidir. Ayrıca öğünler arasındaki aralık çok uzun. Bu sürede ihtiyacınız olan vitamin ve enerjiyi almamaktasınız. Metabolizma uzun süre aç kaldığında yediğiniz ilk besini tekrar aç kalacağını düşünerek hemen depolar yani yağ oluşturur. Bu nedenle aç kalmadan öğünlerin arası 3-4 saati geçmeden öğün atlamadan, en az 6 öğün beslenmeniz gereklidir. Az ve sık beslenmelisiniz. Uyguladığınız yöntem son derece sağlıksız. Akşam meyve ile geçirilecek bir öğün değildir. Sabah- öğle –akşam öğünleri zamanında yenmeli ve ana öğün olduğu için yeterli miktar ve çeşitte yiyecek içermelidir.
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.
· Bol su için günde 2-3 litre
· Bol salata tüketin (yağsız veya az zeytin yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır.
· Bol bol yürüyüş yapın, Eğer yapabiliyorsanız spor yapın.

Merhabalar, ben 29 yaşındayım. Boyum 1.75 ve kilom 82. Ayrıca 5 yıldır doğum kontrol
hapı kullanıyorum. Bu yuzden kilo vermem çok zor oluyor. Bana nasıl bir diyet önerebilirsiniz. Teşekkürler.

Cevap: Olmanız gereken kilo: 61 – 67 – 76. Maksimum sınır, 76. En az altı kilo vermeniz gerekir. Öncelikle doğum kontrol ilacını bir kadın doğum uzmanı tavsiyesine göre kullanmanızı ve belirli periyotlarla da muayene olmanızı tavsiye ederim. Doğum kontrol haplarının kilo alma veya kilo vermeyi engelleyen yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle bilinçsizce kullanıldığında.

· Mutlaka kahvaltı yapın,
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.
· Ara öğünlerde süt veya ayran tüketin,
· Yatmadan önce de süt için,
· Uzun süre hiç aç kalmayın,
· Bol su için günde 2-3 litre,
· Bol salata tüketin (yağsız veya az zeytin yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır.
· Bol bol yürüyüş yapın, Eğer yapabiliyorsanız spor yapın.

Merhaba ben sizin yazılarınızı her gün takip ediyorum. Ama sizden bir şey rica ediyorum inşallah sizi yormam. Ben 21 yaşındayım boyum 1.72 kilom 56-57 arasında değişiyor. Ben oturarak
çalışıyorum ama hareketli yerinde duramayan bir bayanım hafta sonları da yürüyüş yapıyorum. Benim tek sorunum basenlerim. Üst ksmım normal ama alt
kısım vahim durumda. Zaten ben 14 yaşımdan beri hamur işleri, makarna, pilav, patates gibi besinler tüketmiyorum. Çok sağlıklı beslenen bir insanım ama basenlerimi istediğim gibi inceltemedim. Sizden ricam nolursunuz, aç
kalmadan ve yaza girmeden acil bir diyet rica ediyorum.

Cevap: Her insanın anatomik yapından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Sizin de yapısal olarak basen bölgenizde yağ hücreleriniz sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz.

Mahmure com’daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Bol su içmelisiniz. Beslenme şeklinizi mutlaka sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 ana öğün, 3 de ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün şeklinde olmalıdır. Ara öğünlerde süt veya ayran içerek geçirebilirsiniz.

Ben 23 yaşında 1.55 boyunda ve 42 kiloyum. Herkesin aksine kilo almak istiyorum. Ancak bağırsak ameliyatı geçirdim hamur işi ve acılı yemekler yemem yasak. Nasıl bir yol izlemeliyim?Teşekkür ederim.

Cevap: Olmanız gereken ağırlık aralığı 48 – 53 arasıdır. Sağlık açısından 40 kilonun altında olmamanız gereklidir.

Özellikle geçirdiğiniz ameliyat dolayısı ile bahsettiğiniz sindirimi zor hamur işleri, kızartmalar, yağlı ve hamurlu tatlılar, acılı, salçalı, tuzlu, baharatlı, şekerli yiyeceklerden kaçınmanız gereklidir. Bu durumu kabullenip dikkatli beslenmeyi alışkanlık haline getireceksiniz. Ayrıca durumunuz nedeniyle dışarıda yemek yememeye çalışın.

· Kilo almanız için mutlaka düzenli beslenmeniz gereklidir.
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeniz gereklidir.
· Bol su için günde 2-3 litre
· Bol salata tüketin (az yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin.
· Bol bol yürüyüş yapın, Spor iştahınızı açar. Ayrıca vücudun kendini toparlaması ve kasların güçlenmesini sağlar.
· Yemeklerin üzerine tatlı almanızı, özellikle sütlü tatlılardan tercih etmenizi tavsiye ederim.
· Kalorisi yüksek bol yağlı, salçalı, kızartmalardan, soslu vb. ağır yiyeceklerden kaçının. Bu tür yiyecekler mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi verir. Ondan sonraki öğünlerde yetersiz (az) yemenize neden olur. Bu tür yiyeceklerin sindirimi zor ve aynı zamanda mideyi de yorar.

Yazmış oldugum mesaja cevap verdiginiz için teşekkürler. Benim sizden isteğim ben calışıyorum ban uygun bir diyet programı yollarsanız sevinirim. Ben 170 boy 59.500 kg’da bir insanım daha öncede söyledim ama 55 kg olmak istiyorum saat 7’den sonra hiçbirşey yemiyorum, spor yapıyorum bir de güzel bir diyetle birleşirse bu işi başarırım sanıyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Sevgilerle.

Cevap: Olmanız gereken kilo 57–63 kg. arası minimum olmanız gereken ağırlık 53 kg. dır. Mahmure com’daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Merhaba benim kilolarla poreblemim var 24
yaşımdayım çok zor hamilelik gecirdim 9 ay boyunca serumlarla beslendim aldığım kiloları veremiyorum devamlı diyet yapıyorum bana yardımcı
olursanız çok sevinirim çünkü bulanıma girdim teşekkü ederim.

Cevap: Mahmure com’daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.
· Mutlaka kahvaltı yapın,
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.
· Ara öğünlerde süt veya ayran tüketin,
· Yatmadan önce de süt için,
· Uzun süre hiç aç kalmayın,
· Bol su için günde 2-3 litre,
· Bol salata tüketin (yağsız veya az zeytin yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır.
· Bol bol yürüyüş yapın, Eğer yapabiliyorsanız spor yapın.

Body-fitness çalışıyorum. Spordaki hocalarım
bana aminoasit kullanmamım yararı olacağını söylüyorlar. Ben ise tam olarak içlerinde ne olduğunu bilmediğimden kullanmadım su ana kadar ve bir doktora sormayı uygun gördüm. Sizce bir zararı var mı? (Spor yaptığım düzeye uygun
beslenme programıma tam olarak riayet edemiyorum ve sporda bazen normalde kaldırdığım ağırlıkları kaldıramıyorum.)Teşekkürler…

Cevap: Tek başına aminoasit fazla almanız vücudunuzun keton oranını asit ve zehirli maddeleri artırır. Bu da karaciğer ve böbreklerinizi yorar. Onun yerine doğal proteinli yiyeceklerle beslenmeniz daha sağlıklıdır. Süt-yoğurt–yumurta–et–peynir–kuru baklagiller.

Ben 28 yaşında, 1.60 boyunda, 76 kg’dayım. 1.5 yıl içinde 10 kg aldım. Vücuduma hangi besinlerin yağ yaptığını bilmiyorum. Şekere çok düşkünüm, yemeğimi yediğim halde bile tokluk hissetmiorum. Sizden ricam yeme alışkanlığına nasıl engel olabilirim, ayrıca vücudumdaki yağ oranını nasıl öğrenebilirim, şimdiden teşekkürler…

Cevap: Hiçbir yiyecek tek başına kilo almanızdan sorumlu değildir. Sizin fazla kilo almanız enerji dengesizliğinden kaynaklanıyor. Yani fazla enerji alıp onu yakmıyorsunuz. Bu durumda Mahmure com’daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Bol hareket ederek özellikle tempolu yürüyüş yaparak kilo verebilirsiniz.

Merhaba, bunu size mi sormalıyım, alanınıza giriyor mu tam olarak bilmiyorum. 28 yaşındayım ve vejeteryanım. Ömrüm boyunca et ve et ürünleri yemedim. Süt, süt ürünleri ve yumurta yiyorum. Bunun bana ilerde bir sağlık sorunu oluşturması mümkünmü. Hamile kaldığımda yemek zorunda kalırmıyım. Şimdiden teşekkürler.

Cevap: Sağlıklı beslenme; yeterli ve dengeli beslenmektir. Bunu sağlamak için her yiyecek kurumundan ihtiyacımız kadar almamız gereklidir.
Doğru beslenme de yiyecekleri aşağıdaki gruplara ayırabiliriz.

1. Grup: Protein Grubu yiyecekler: Et–peynir-yumurta.
2. Grup: Kalsiyum Grubu: Süt–yoğurt
3. Grup: Ekmek Grubu: Ekmek–pilav–makarna
4. Grup: Meyve Grubu
5. Grup: Sebze Grubu
6. Grup : Şeker – Yağlar
Siz et ve ürünlerini yemiyorsunuz ancak süt–süt ürünleri–yumurta yiyorsunuz. Yeterli bir beslenme programı dahilinde et yemeden her yiyecek grubundan ihtiyacınızı ayarlayarak beslenebilirsiniz. Bu konuda ya bir uzmandan yardım almalısınız ya da kişiye özel diyet programını kendinize özel listeyi uygulayabilirsiniz.

Hamilelik döneminizde eğer imkansız gelmez ise et ve et ürünlerini yemeniz bebeğiniz için çok iyi olur. Bebeğinizin tam ve yeterli vitamin–mineral takviyesini sağlamış olursunuz.

Ben 27 yaşındayım. Şu anda 1.64 boyunda 90 kiloyum. Yaklaşık 2 yıl önce kortizon tedavisi gördüm. Bu süre içinde 25 kilo aldım. Çok fazla hareket edemiyorum. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorum. Sizden bugün diyet listesi aldım uygulamaya geçeceğim. Sizden daha detaylı bilgi istiyorum. Çünkü artık bu konu bende kompleks haline gelmeye başladı. Çok fazla yemek yediğimi söyleyemem fakat yine de kilo
almaya devam ediyorum. Sizden kısa süre içnde bu sorularıma cevap geleceğini umuyorum şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Olmanız gereken kilo: 54 – 59 – 67.

Merhaba!ben 22 yasında 1.73 boyunda 58 kilo bir bayanım. Ben karın bölgemden ve selülüitten şikayetcıyım. Herkes kilomun cok normal oldugunu hatta zayıf oldugumu söyler. Ama ben 52 kilo
olmak ıstıyorum. Günde 1 saat spor yapıyorum ama bir de diyet programına ihtiyacım var yardım eder misiniz? Ayrıca çikolata, kola ve kahvesiz
yapamıyorum. Benım boyuma göre kilom normal mi? Ve karnımı nasıl erıtebılırım?

Cevap: Olmanız gereken kilo 55 – 60. 52 kg. vücudunuzun kas kaybı ile sağlanabilir. Yetersiz kas oranı olur. Bu da asıl probleminiz olan selülit ve yağlanma olayının çözümü değildir.
· Bol yürüyüş, spor yapmalısınız.
· Yeterli ve dengeli; 6 öğün şeklinde beslenmelisiniz.
· Olabildiğinizce kahve, çikolata ve kolalı içecekleri azaltmalısınız. Sizin selülit probleminizin birinci sebebi budur. Bu sebebi ortadan kaldırmak zorundasınız.
· Mutlaka günde 2 – 3 litre su tüketmelisiniz.

Konuya Cevap Yaz

25 Yorum

 1. özlem Ocak 28, 17:53

  merhaba ben özlem 18 yasındayım 1.80 boyum 85 kıloyum fazla kılolu durmuyorum vucut hatlarımda gayet guzel ama ben kendımı cok kilolu hıssedıyorum bacaklarım kalın belkıde voleybol oynayıp bıraktım ondan cok kalınlasmıstır pek anlam veremedım bana yardımcı olun bu arada cokta hareketlıyım sureklı dans ederım ve yururum

 2. ece Şubat 29, 23:58

  ben 19 yaşındayım 168 boyum 63 kilom zayıflmak istiyorum nasıl zayıflaya bilirim:s

 3. MELİN Mart 2, 21:36

  merhaba,ben 13 yaşındayım ve 55 kiloyum,sizden zayıflama konusunda yardım istiyorum.fazla tatlı yeme alışkanlığım yok.cips zaten hiç yemiyorum.ama sorunum su,
  gün içinde neredeyse hiç içmiyorum.eskiden çok inceydim bütün bı kg.1ay içinde aldım.spor salonuna da gidiyorum ama buna rağmen zayıflayamadım tek sorunum göbeğim.bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

 4. eda Mart 4, 20:07

  merhabalar ben eda 17 yaşında 1 66 boyunda ve 70 kiloyum sabah kahvaltı ediyorum abur cubur yemelerimde yoktur fakat kilo veremiyorum yardımcı olursanız sevinrim saygılarımla

 5. nurcan Mart 13, 10:24

  merhaba ben nurcan 30 yaşındayım ve 60 kiloyum, sizden zayıflama konusunda yardım istiyorum ve genelde bel kısmımdan ve yüzümden kilo alıyorum.

 6. ekin Mart 18, 18:16

  merabalar ben 17 yaşinda bir genç kızım boyum 1.66 kiilom 65 aslında kilomdan memnunum ama basen kafamı takıyorum ya bu konuda yardımcı olabilirmsiniz bana lütfen?:( şimdiden tşk

 7. sıla Mart 20, 17:16

  ben 19 yasında 153 boyunda 44kılo bır bayanım
  benim sorunum gun içersinde hiç su içememek su içince mıdem bulanıor bende onun yerıne cay tüketıorum tuzlu birşeyler yiyorum susamak için yine olmuyor buda bende özellıkle karın bölgemde şişlik yapıoyor ve kendımı zayıf göbekli hissedıyorum buda benım özel hayatımda ve iş hayatımda olumsuzluklara neden oluyor lütfenn yardım edin şimdiden tşk ederim

 8. werta wert Mart 21, 08:40

  MERHABA HERKESE..
  24 YAŞINDAYIM. BOYUM 1.68 VE KİLOM 72.DİYETE GİRDİM VE 20 GÜNDE 3.5 KİLO KADAR VERDİM.SÜREKLİ HAREKET ETTİĞİM BİR İŞİM VAR.. İŞ YERİNDE HERŞEY ÇOK GÜZEL AMA AKŞAM SAAT 6 VE 8 ARASI ÇOK AÇLIK HİSSEDİYORUM.KESİNLİKLE O SAATTE AŞIRI YEMEK YEMİYORUM AMA KENDİMLE RESMEN MÜCADELE EDİYORUM.. O SAATLERDEKİ AÇLIK HİSSİ İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ??
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

 9. CANSU CAN Aralık 20, 19:06

  MERHABA BEN 1.64 BOYUNDA 62 KİLOYUM FAKAT İNANILMAZ KİLO ARTIŞIM OLDU 7 AYDA 8 KİLO ALDIM FAKAT 7 AY ÖNCESİNE KADAR HİÇ BU ŞEKİLDE KİLO PROBLEMİM YOKTU 3.5 YIL ENJEKTABL KONTRASEFTİF KULLANDIM NE ZAMAN BIRAKTIM DÜZENSİZ KİLO ARTIŞIM BAŞLADI.KİLO ALMAK İSTEMİYORUM ÇÜNKÜ BEN 4 YILDIR HEP AYNI KİLODA YANİ 50 KİLO DA İDİM ŞİMDİ GIDA TÜKETİMİM DE OLMAMASINA RAGMEN KİLO ALMAMI ENGELLEYEMİYORUM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 10. buse Aralık 25, 22:47

  ben buse 56 kiloyum ben ne yapıcam bilmiyorum 1.55boyundayım 45 kilo olmak istiyorum nasıl olabilirim

 11. lal zeynep Haziran 8, 14:41

  merhaba, ben 167 boyunda 67 kilo, 16 yaşında bir kızım nasıl bir diyet yapmalıyım?

 12. ahmet Aralık 25, 17:29

  merhaba ben 15 yaşındayım 60 kiloyum boyun1.55 nasıl zayıflaya bilirim

 13. Yazar Şubat 8, 20:19

  merhaba.ben 12 yaşındayım.60 kiloyum ve boyum 1.55-1.60 araasında değişiyo hemen zayıflamalıyım neler tavsiye edersiniz?

 14. meltem Şubat 9, 16:20

  merhabalar ben 18 yaşında ve 59 kiloyum boyumda 1.63 zayıflamak istiyorum ne gibi önerileriniz var

 15. Mert Şubat 12, 19:47

  12 yaşındayın 55 kiloyum 145 boyundayım nasıl zayıflayabilirim??

 16. hazan Şubat 13, 21:04

  12 yaşındayım 55 kiloyum ve boyum 155. sabahları cornflakes yiyorum öğlen canım pek bir şey istemiyor. ama arada meyve yiyorum akşamları sebze yemeği tüketiyorum.nasıl kilo verebilirim?

 17. demet Mart 15, 21:15

  merhabalar ben 23 yasinda 1 60 boyunda ve 85 kiloyum ne olur banada yardim edin gitgide sisiyorum denemedigim sey kalmadi ama sadece denemekle kaliyoru devam ettiremiyorum ne yapmaliyim boyle giderse yerimden kalkamicam ne olur yardim edin

 18. buse Nisan 3, 09:12

  slm ben 21 yaşın dayım ve 67 kıloyum bı anda çok kılo aldım sizce neden?

 19. Rukiye Gün Ocak 28, 23:00

  merhaba ben rukıye 1.54 boyunda 67 kıloyum ve zayıflamayı cok ıstıyorum napmalıyım ?

 20. serpil kılıç Mart 12, 20:41

  merhaba ben 30 yaşındayım 72 kiloyum ama zayıflayamıyorum bana yardımcı olurmusunuz

 21. ali yalın Kasım 25, 20:01

  ben 1.65 boyundayım 66 kg yım nasıl zayılayabilirim

 22. elanur Şubat 1, 17:27

  12 yasindayim boyum 1.65 kilom 59 nasil zayiflanabilirim

 23. eda Şubat 19, 15:51

  12 yasindayim boyum 1.66 ve kilom 60 sizce kac kiloya inmem gerek nasil zayiflanabilirim

 24. melike Şubat 23, 18:39

  merhaba ben 14 yaşındayım boyum 1.57 kilom 60 acilen zayıflamam lazım

 25. meryem Ağustos 9, 11:11

  Merhaba 26 yaşndaym kilom 59 dört çocuk gum var kilolar yerleşmiş zor gitmiyor

Yorumlara bak

Konuya Cevap Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*